Dla całego świata możesz być nikim,
 dla kogoś możesz być całym światem.
 A oto mój sekret. Jest bardzo prosty:
 dobrze widzi się tylko sercem.
 Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu...</br />
Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

 

zp1.pngW poniedziałek 11 września 2023 roku odszedł od nas Zbigniew Pancer …

 … Człowiek pełen pasji i zaangażowania. Inicjator pomysłów. Nie przesadzając można powiedzieć, że był wizjonerem; widział wcześniej to, do czego inni musieli dopiero dojrzeć. Doskonały menadżer. Przesiąknięty optymizmem. W sercu - zawsze otwarty dla drugiego człowieka, w głowie -pełen idei, w marzeniach – szereg planów. Dyrektor – Legenda Zespołu Szkół Morskich. Pełnił funkcję od 1989 do 2012 roku. Współzałożyciel, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia - Klub Szkół Westerplatte, które w tym roku obchodzi 33 rocznicę powstania.

Kochał ZSM. Mawiał, że do Morskiej chodzą najpiękniejsze uczennice i najprzystojniejsi uczniowie. Traktował ZSM jak drugą rodzinę. Odszedł i będzie nam go brakowało, ale zapewniamy, że w naszej pamięci zostanie na zawsze.

Zaczęliśmy od cytatu, nie przez przypadek. Wiemy jak Pan lubił tę formę ekspresji artystycznej. I wiemy już teraz dlaczego – bo pozwala spojrzeć raz jeszcze na to, co jest lubiane i kochane. Przypomnieć sobie o rzeczach ważnych i ważniejszych.

Na koniec kilka wyjątkowych cytatów z „Małego Księcia”, którym bez wątpienia Pan dla Zespołu Szkół Morskich był. Wiemy, że dosłownie one Pana opisują. Panie Dyrektorze, niech one Pana serce „przytulą”, bo są piękne, tak jak piękną historię swoim życiem Pan napisał.

Jednak zanim cytaty – jako obecny dyrektor ZSM, Pana kolejny następca – chciałbym Panu teraz wręczyć Różę, taką wyjątkową i jedyną na świecie, którą opiekował się Mały Książę, która uczy, jak ważna jest przyjaźń i miłość, i że przyjaźń to uczucie dobre i przyjemne, ale „niesie ryzyko łez", których i my doświadczamy teraz … Był Pan dla mnie i dla Naszej Szkoły jak najpiękniejsza, niezwykła i … dobra Róża …

„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić.”

„Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie:, „Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?” Oni spytają was: „Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?” Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu. Jeżeli mówicie dorosłym: „Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z pelargoniami w oknach i gołębiami na dachu” – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: „Widziałem dom za sto tysięcy franków”. Wtedy krzykną: „Jaki to piękny dom!”

„Dowodem istnienia Małego Księcia jest to, że jest zachwycający, śmieje się i życzy sobie baranka. Kiedy ktoś pragnie baranka, stanowi to dowód, że istnieje naprawdę.”

„Gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca.”

„Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: Na którejś z nich jest moja róża…”

„Gdy się chce być dowcipnym, trzeba czasem skłamać.”

„Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko…”

„Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej, zacznę być szczęśliwy już o trzeciej.”

„Jesteście piękne, lecz próżne – powiedział im jeszcze. Nie można dla was poświęcić życia. Oczywiście moja róża wydawałaby się zwykłemu przechodniowi podobna do was. Lecz dla mnie ona jedna ma większe znaczenie niż wy wszystkie razem, ponieważ ją właśnie podlewałem. Ponieważ ją przykrywałem kloszem. Ponieważ ją właśnie osłaniałem. Ponieważ właśnie dla jej bezpieczeństwa zabijałem gąsienice (z wyjątkiem dwóch czy trzech, z których chciałem mieć motyle). Ponieważ słuchałem jej skarg, jej wychwalań się, a czasem jej milczenia. Ponieważ… jest moją różą.”

„Ludzie z Twojej planety hodują pięć tysięcy róż w jednym ogrodzie… i nie znajdują w nich tego, czego szukają… A tymczasem to, czego szukają, może być ukryte w jednej róży.”

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.”

„Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć.”

„Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela.”

„Kiedy będziesz patrzył nocą w niebo, będzie ci się wydawało, że wszystkie gwiazdy śmieją się do ciebie, ponieważ ja będę uśmiechał się na jednej z nich.”

Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę

Żegnaj Dyrektorze, Zbyszku

 

Informacje o uroczystościach pogrzebowych pod linkiem poniżej:

https://zielen.pl/nekrolog/zbigniew-edward-pancer/