W dniu 27 marca w środę w Centrum Edukacji Patriotycznej w Centrum Dolna Brama, odbyło się wyjątkowe spotkanie z okazji 100 rocznicy urodzin kmdr. w st. spocz. Romana Rakowskiego VM.
Na to spotkanie przybyli uczniowie i harcerze z: III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku „Topolówka”, z XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku , z SP nr 2 z oddziałami sportowymi im. Armii Krajowej w Gdańsku, Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte z dyrektorem Ryszardem Dombrowskim, uczniowie z Grupy Rekonstrukcyjnej Czata 49, harcerze z 33 WDH im. HBOS "Baszta". Razem było 120-ro dzieci i młodzieży z różnych szkół, organizacji!!! z swymi opiekunami, nauczycielami.
Spotkanie to miało jednak oprócz jubileuszowego edukacyjny charakter.
Anna Dunajska z Centrum Dolna Brama przygotowała tematyczne warsztaty edukacyjne – spotkania z ludźmi prowadzącymi ważne związki kombatanckie i martyrologiczne.
Uczniowie z gdańskiej „Topolówki” spotkali się z Marią Wieloch z Rodziny Ponarskiej, która opowiedziała o ofiarach zbrodni Ponarskiej. Do Stowarzyszenia należą nie tylko członkowie rodzin osób bestialsko zamordowanych w Ponarach, ale przyjaciele, osoby mieszkające przed wojną w Ponarach oraz Ci wszyscy, którzy chcą utrwalić pamięć o Ofiarach, czy poznać losy Polaków w czasie II-ej wojny światowej na Kresach II Rzeczypospolitej. Bo przecież jest tak, że o Katyniu słyszeli wszyscy, a o Ponarach mało kto, choć zginęło tam zginęło tam niewiele mniej Polaków, prawie dwadzieścia tysięcy. To ważny przekaz w świadomej edukacji o ofiarach II wojny światowej.
*
Gdańska Rodzina Katyńska gościła uczniów starszych klas Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Sportowymi im. Armii Krajowej w Gdańsku. Wspominały swoich ojców Emilia Maćkowiak, prof. Małgorzata Książek - Czermińska, Hanna Śliwa -Wielesiuk, Ewa Rodziewicz, Celina Riedla (również Sybiraczka) i swojego dziadka wspominała Anna Sawicka. Były prezentacje, fotokopie listów, dokumentów, zdjęcia pomników, dębów katyńskich, zachowane pamiątki, książki, upamiętnienia ikonograficzne.
*
Uczniowie z XX LO spotkali się z Polskim Związkiem Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień I Obozów Koncentracyjnych (PZBWPHWiOK) Oddziałem Okręgowym w Gdańsku, z jego prezesem Karolem Wardańskim i jednocześnie przewodniczący Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego. A związek ten (PZBWPHWiOK) powstał z inicjatywy byłych więźniów niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, więzień i innych miejsc przymusowego odosobnienia ludzi w latach 1939-1945. Został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń dla m. st. Warszawy 31 maja 1946 r.
*
Uczniowie z Zespołu Szkół Morskich z Grupy Rekonstrukcyjnej Czata 49, harcerze z 33 WDH im. HBOS "Baszta", spotkali się z historykiem Mateuszem Jasikiem – kierownikiem oddziału Muzeum Gdańska : Wartownia Nr 1 na Westerplatte, ale jednocześnie członkiem zwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Gdańsk, który opowiadał o fenomenie Armii Krajowej na tle innych organizacji okupowanej Europy i historii europejskiej. Z bardzo ważnym przekazem dla młodych : uważajcie i weryfikujcie wiedzę, którą przyjmujecie szczególnie z internetu!
*
Po części warsztatowej, w największej Sali Centrum Dolna Brama odbyło się spotkanie młodzieży z jubilatem z okazji jego urodzin, ale także i co ważne wręczenie odznaczeń jubilatowi przez gdańskie związki kombatanckie.
Pułkownik Związku ANDRZEJ ADAMCZYK, Członek Zarządu Krajowego i Prezes Oddziału Gdańskiego Związku Piłsudczyków RP Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego udekorował kmdr. w st. spocz. Romana Rakowskiego VM Orderem Honorowym Związku Piłsudczyków RP.
Podpułkownik w st. spocz. mgr ZBIGNIEW DROZDEK, członek Komisji Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ds. finansowych i Prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, udekorował jubilata Krzyżem Komandorskim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Na zakończenie tej części uroczystości Pani LIDIA KUSZ, członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, udekorowała kmdr. w st. spocz. Romana Rakowskiego VM najwyższym odznaczeniem Związku Kombatantów RP i BWP Kombatancką Gwiazdą Pamięci „Polska Niepodległa – 1918”.
Następnie młodzież z poszczególnych szkół i organizacji z : III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku „Topolówka”, z XX LO im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku , z SP nr 2 z oddziałami sportowymi im. Armii Krajowej w Gdańsku, Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte, uczniowie z Grupy Rekonstrukcyjnej Czata 49, harcerze z 33 WDH im. HBOS "Baszta", złożyli życzenia urodzinowe, dziękując za liczne spotkania, za przekazywane wspomnienia i wiedzę, za dzielenie się dobrem, robiąc pamiątkowe wspólne zdjęcia z komandorem, na zakończenie gromko odśpiewując wspólnie 200 lat.