31.08.2024 delegacja Zespół Szkół Morskich w Gdańsku im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte m. in. z dyrektorem i prezesem Klubu Szkół Westerplatte Ryszard Dombrowski uczestniczyła na Westerplatte w uroczystościach pożegnalnych pułkownika Wojska Polskiego Wincentego Sobocińskiego.
Dziś, 1 września, po uroczystościach na Westerplatte prochy pułkownika zostaną przewiezione do Murzynna w woj. kujawsko - pomorskim, gdzie spoczną w rodzinnym grobie. Powrót do Polski był ostatnią wolą płk. Wincentego Sobocińskiego.
Pułkownik Wincenty Sobociński był żołnierzem Armii Polskiej gen. Józef Hallera i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej. W 1938 roku objął stanowisko szefa Wydziału V Wojskowy Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku. Komisariat Generalny był specjalnym polskim urzędem państwowym, który zajmował się reprezentowaniem interesów w Wolnym Mieście Gdańsku w ramach uprawnień przyznanych Polsce Traktatem Wersalskim. Wśród zadań wydziału był nadzór nad przewozami materiałów wojskowych transportowanych do Polski drogą morską poprzez składnicę tych materiałów w Gdańsku – Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte. Szef wydziału był bezpośrednim przełożonym dowódcy składnicy. 31 sierpnia 1939 r., posiadając informacje wywiadowcze, po południu Sobociński pojechał do komendanta składnicy na Westerplatte, mjr. Henryka Sucharskiego, aby przekazać tylko jemu informacje, że wojna wybuchnie następnego dnia.
1 września 1939 r. Sobociński wraz z innymi pracownikami Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej został aresztowany przez niemiecką policję. W 1942 r. mianowany został szefem Sztabu 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. Po zakończeniu wojny nie mógł powrócić do kraju. Zdecydował się na emigrację do Argentyny, gdzie w 1959 r. zmarł i został pochowany na cmentarzu w Merlo.