Nadszedł czas podsumowania kolejnej edycji projektu Znicz dla westerplatczyka. Za nami rok nowych doświadczeń i owocnej współpracy z zaangażowanymi w działania upamiętniające bohaterów Westerplatte szkołami.
Dziękujemy szkołom, które w tym roku odpowiedziały na nasz apel, za udział w tegorocznej edycji projektu Znicz dla westerplatczyka. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie, ciekawe i różnorodne działania na rzecz upamiętniania naszych bohaterów. Z ogromną satysfakcją śledzimy przesyłaną nam dokumentację, która jest dowodem dużej świadomości historycznej i zaangażowania młodych ludzi.
Z przyjemnością informujemy, że w tegorocznej odsłonie projektu największą kreatywnością wykazała się Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej.
Udostępniamy dokumentację przygotowaną przez zwycięzców, do których powędruje nagroda. Gratulujemy Nauczycielom i Uczniom wyróżnionej szkoły. Jesteśmy pod wrażeniem efektów Waszej pracy.
Dziękujemy za kolejny wspólny rok. Życzymy dobrych wakacji.
Koordynatorki projektu
Agnieszka Dombrowska i Anna Skibniewska
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI PROJEKTU
„ZNICZ DLA WESTERPLATCZYKA”
W ROKU SZKOLNYM 2022/2023
Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej
Cele projektu:
- upamiętnienie żołnierzy - obrońców Westerplatte,
- zachęcenie do pogłębiania wiedzy na temat żołnierzy pochodzących z naszego regionu,
- kształtowanie postaw patriotycznych u dzieci i młodzieży,
- wykonanie przez uczniów kart pamięci poświęconych żołnierzom Westerplatte,
- przeprowadzenie lekcji historii poświęconej Westerplatczykom,
- wycieczka edukacyjna Toruń – Gdańsk – Malbork,
- nawiązanie kontaktu z rodziną obrońcy Westerplatte – Józefa Michalika,
- przygotowanie gazetki poświęconej Westerplatczykom z naszego regionu,
- rozpoczęcie procedury umieszczenia na grobie Stefana Gajdy, Obrońcy Westerplatte, Znaku Pamięci pozyskanego od prezesa Klubu Szkół Westerplatte.
Opiekunowie projektu:
Monika Anielska, Katarzyna Erbel
Czas realizacji:
Cały rok szkolny 2022/2023, realizacja projektu w następnych latach, stała współpraca.
Opis przebiegu realizacji projektu:
Zgodnie z założeniami w przedsięwzięciu wzięli uczniowie z klasy VIII c, ale w jego realizację włączyli się też uczniowie klas VII a oraz p. Katarzyna Erbel.
Określone cele projektu zostały osiągnięte. Uczniowie systematycznie realizowali założenia projektu oraz pogłębiali wiedzę historyczną dotyczącą bohaterskich żołnierzy z naszego regionu.
Praca w projekcie poprzedzona została pełną informacją dla ucznia i rodziców na temat propozycji projektu. Pracę nad projektem poprzedzono zajęciami wychowawczymi „Jak pracować w grupie?”, zajęciami na temat praw autorskich, tak by uczniowie byli świadomi jak korzystać z różnych źródeł informacji oraz lekcjami historii w klasach 4 – 8 poświęconymi historii Westerplatte.
Uczniowie samodzielnie dokonali podziału obowiązków w grupie, podczas realizacji projektu zdobyli mnóstwo cennych zdolności, umiejętności i wiedzy. Pogłębili poczucie świadomości narodowej i regionalnej, wzbogacili wiedzę dotyczącą historii naszego regionu, ze szczególnym uwzględnieniem bohaterów Westerplatte pochodzących z ziemi kazimierskiej. W ramach realizacji projektu w bieżącym roku szkolnym, przygotowali karty pamięci ( każda poświęcona jednemu z Westerplatczyków) oraz gazetkę szkolną na korytarzu, tak aby była dostępna dla wszystkich uczniów.
Przeprowadziliśmy lekcje historii poświęcone Westerplatte, w szczególności Westerplatczykom pochodzącym z naszego regionu.
Nawiązaliśmy współpracę z rodziną Józefa Michalika – jednego z Westerplatczyków, pochowanego na cmentarzu w Kazimierzy Małej.
Podczas wycieczki edukacyjnej na północ Polski, odwiedziliśmy Westerplatte aby upamiętnić wszystkich jego obrońców i odnaleźć nazwiska „naszych” Westerplatczyków. Mieliśmy zaszczyt zobaczyć przygotowania do pogrzebu 10 Westerplatczyków, który miał miejsce 4 listopada 2022 r.
Nawiązaliśmy współpracę z Muzeum II Wojny Światowej aby odnaleźć informacje o jeszcze jednym z żołnierzy Westerplatte, który pochodził z naszego regionu i prawdopodobnie zginął w pierwszych dniach września 1939 r. na Westerplatte.
Działania, które po zakończeniu realizacji projektu będą kontynuowane w szkole:
Do działań, które będą kontynuowane po zakończeniu realizacji projektu, należeć będzie wychowanie w duchu patriotyzmu i szacunku dla lokalnej historii i jej bohaterów. Niezwykle ważne dla nas jest wychowanie młodzieży znającej swoją tożsamość narodową i świadomie uczestniczącej w dalszym życiu.
Nadal będziemy współpracować z rodziną Westerplatczyka - Józefa Michalika, porządkować i opiekować się grobem Stefana Gajdy, palić znicze na ich grobach oraz na grobie Jana Stradomskiego.
Udało nam się odnaleźć i nawiązać kontakt z rodziną Stefana Gajdy, celem uzyskania zgody na umieszczenie Znaku Pamięci na grobie p. Gajdy. Dotarliśmy do dzieci brata przyrodniego Stefana Gajdy – Józefa i uzyskaliśmy pisemne zgody
na umieszczenie Znaku Pamięci na grobie Stefana Gajdy. 1 września 2023 r. będzie miała miejsce uroczystość zorganizowana przez naszą szkołę, podczas której zostanie poświęcony i umieszczony na grobie Westerplatczyka Znak Pamięci. Umieści go XIII LO im. Obrońców Westerplatte z Krakowa, należące do Klubu Szkół Westerplatte, co zostało uzgodnione z p. Janem Niedenthalem – dyrektorem tegoż liceum. W uroczystości wezmą udział władze miasta i gminy, dyrektorzy ościennych szkól oraz zaproszeni goście.
Włączyliśmy się w obchody Roku Pamięci Bohaterów Ziemi Kazimierskiej, którego organizatorem jest Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka oraz Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. M. Reja w Kazimierzy Wielkiej. W ramach obchodów zorganizujemy prelekcję, wystawę poświęconą Westerplatczykom, spotkanie w bibliotece publicznej (dostępne dla mieszkańców Kazimierzy Wielkiej) z rodziną Józefa Michalika - wywiad z jego córką, wnuczką i prawnukiem, wystawa pamiątek po „naszym” Westerplatczyku.